קבלו את 1.1.1.1 – שרת ה-DNS הציבורי החדש של Cloudflare

דוד ארוון | פורסם לפני 10 חודשים

קטגוריות: טכנולוגיות אינטרנט, רשתות ותקשורת, שירותי אינטרנט אין תגובות

בתאריך מצחיק שלא ברור למה נבחר, ה-1 לאפריל 2018, הכריזה Cloudflare על DNS מהיר ופרטי משל עצמה – 1.1.1.1.

מה זה DNS?

DNS הם ראשי תיבות של Domain Name System. תדמיינו טבלת נתונים ענקית שמתפקדת כמעין שוטר תנועה שמכוון את התנועה באינטרנט. למשל, אם אתם רוצים לגשת לאתר הזה ומקלידים www.net-tuts.co.il, הדפדפן שלכם יפנה למערך ה-DNS הזה וישלוף משם את כתובת ה-IP עליה יושב הדומיין של האתר בכדי להציג אותו בדפדפן.

אבל DNS אחראי גם לעוד הכוונות ברשת האינטרנט, כמו למשל מיילים יוכוונו על ידי כניסות MX במערך הזה וכו'.

"פרוטוקול ה-DNS הומצא על מנת להקל את השימוש של אנשים ברשתות תקשורת. בני אדם זוכרים בקלות שמות, אך לא כתובות מספריות דוגמת כתובות IP. ה-DNS מגשר על הפער הזה על ידי ביצוע המרה בין הכתובת המילולית, אותה זוכר המשתמש, לבין כתובת ה-IP בה למעשה משתמש המחשב על-מנת לתקשר עם היעד". DNS בויקיפדיה.

המחשב שלכם בבית למשל משתמש ב-DNS בלי שאתם מודעים לכך בכלל, באמצעות שרתי ה-DNS של ספק האינטרנט שלכם כפי שמוגדרים בראוטר שמותקן אצלכם. ופה בדיוק נכנסת Cloudflare (לא רק היא אגב, אבל נגיע לזה בהמשך) ומציעה לכם להשתמש בשרתי ה-DNS שלה.

רגע, מי זו Cloudflare?

אם אתם מפתחי אתרים, אתם בוודאי מכירים את Cloudflare כספקית CDN (ראשי תיבות של Content Delivery Network).

אם אינכם מפתחי אתרים, אספר שמדובר בחברה המספקת שירותים משלימים לאבטחת אתרים (הקליקו לקורס של Net-tuts אבטחת אתרי וורדפרס) וכן לשיפור מהירות לאתרי אינטרנט. היא עושה את זה באמצעות פריסת שרתים ברחבי העולם והגשת תוכן "מוטמן" (מלשון זכרון מטמון, Cache באנגלית), מניעת התקפות DDoS וכו'…

אוקיי, אז איך עוזר לי ה-DNS הזה?

טוב, אז האמת שעדיין לא יצא לי לבדוק בעצמי, אבל Cloudflare טוענים שה-DNS שלהם הוא המהיר ביותר שקיים ובנוסף מתחייבים לפרטיות מוחלטת ללא שמירת פרטי הגלישה של הגולשים דרך ה-DNS. זו נקודה חשובה בעיקר בימים אלה שמארק צוקרברג, המייסד והבעלים של פייסבוק, נחקר בפרשת שימוש בנתונים פרטיים של גולשים באמצעות חברת קיימברידג' אנליטיקה. מצד שני, הפרשה הזו מלמדת אותנו שכראה אי אפשר להאמין לאף אחד. אני לא רוצה להגיד חלילה שזה המקרה עם ה-DNS של Cloudflare, אבל לכו תדעו אם יום אחד לא נגלה שמישהו עשה שימוש בנתוני הגלישה שלנו דרכם.

יש עוד שרתי DNS ציבוריים שכאלה?

כן, בהחלט. החברה המוכרת מכולם המספקת שרתי DNS ציבוריים היא כמובן גוגל (יש משהו באינטרנט שאין לה נגיעה בו?) באמצעות שרת 8.8.8.8 וכמובן OpenDNS הישנה והטובה.

יש עוד מספר חברות אבל מעולם לא תהיתי על קנקנן.

 

אודות המחבר:

מהנדס תעשייה וניהול. עוסק באופן מקצועי בתחום המחשוב מתחילת שנות ה-80 (תקופת ה-286) אשר החל את דרכו כמפעיל BBS (רשת אולטינט). עוסק בבניית אתרים משנת 2000 כאשר בשנים האחרונות מתרכז בוורדפרס בלבד תחת השם WP-Killer ומפעיל בלוג מקצועי לוורדפרס תחת אותו השם.

0 תגובות על "קבלו את 1.1.1.1 – שרת ה-DNS הציבורי החדש של Cloudflare"

כתיבת תגובה